اصطلاح بازاریابی برونگرا شاید جدید باشد؛ اما مفهوم کلی آن قدمت طولانی تری دارد. در واقع رواج این اصطلاح به زمانی برمی گردد که با روی کار آمدن بازاریابی درونگرا بازاریابان تصمیم گرفتند، دیگر روش های قدیمی بازاریابی را برونگرا بنامند.

اینباند مارکتینگ به هر نوع بازاریابی نسبت داده می شود که فروشنده خود ارتباط با مشتریان را آغازکرده  و پیام کسب و کار را برای آنها ارسال می کند. در این مقاله می خواهیم شما را به طور کامل با بازاریابی برونگرا آشنا کرده، آنرا با بازاریابی درونگرا مقایسه کرده و استراتژی ها و ابزار های کاربردی این روش را معرفی می کنیم.

بازاریابی برون‌گرا چیست؟

بازاریابی برون گرا به روش تبلیغاتی گفته می شود که در آن بازارایاب ها به طور مستقیم با مشتریان تماس گرفته و برای خرید از محصولات و خدمات خود، از آنها دعوت می کنند. در واقع در اوتباند مارکتینگ فروشنده منتظر این نمی ماند که مشتریان به سراغ برند بیایند و خود شروع کننده ارتباط می باشد.

اگر بخواهیم واضح تر این مفهوم را بیان کنیم، بازاریابی برونگرا همان روش های بازاریابی سنتی است که کسب و کارها از گذشته تا به الان به کار می گرفتند. در این روش، هدف تبلیغاتی اصلی این است که محصولات و خدمات یک کسب و کار به سرعت در میان مردم شهرت پیدا کند تا همه با نام آن آشنا شوند.

بازاریابی برونگرا

تفاوت های بازاریابی برونگرا با درون گرا

در ادامه چند تفاوت اصلی که باعث تمایز این دو روش بازارایابی با هم می شود را بررسی می کنیم:

اگر نسبت به روش بازاریابی درونگرا مشتاق شدید، خواندن مقاله مربوط به آنرا به شما پیشنهاد می کنیم.

اوتباند مارکتینگ بیشتر مناسب چه کسب و کارهایی است؟

با توجه به مقایسه ای که میان بازاریابی برونگرا و درونگرا داشتیم، احتمالا نسبت به انتخاب این روش در استراتژی بازاریابی خود دچار شک و تردید شده اید. کاملا حق دارید؛ اما بهتر است بدانید که نمی توان میان این دو روش یکی را به طور قطع برتر از دیگری اعلام کرد. این برتری کاملا نسبی بوده و به نوع کسب و کارتان و مخاطبان هدف تان بستگی دارد. اما اگر بخواهیم بهترین متد را برای پیشبرد بازاریابی کسب و کارتان انتخاب کنید، پیشنهاد ما به کارگیری هر دو متد درونگرا و برونگرا با هم است.

در ادامه 3 تا از نکات مهمی که می تواند در انتخاب بهترین روش بازاریابی شما را راهنمایی کند آورده ایم:

  1. بازار و مشتریان: اولین موردی که برای بازاریابی خود باید به آن توجه داشته باشید، این است که مشتریان و مخاطبان هدف خود را در نظر بگیرید. در اینجا باید تحقیق کنید که مشتریان کسب و کار شما با چه روش تبلیغاتی بیشتر تحت تاثیر قرار گرفته و ممکن است از شما خرید کنند؟
  2. اهداف: این مورد بیشتر به هدفی که برای بازاریابی خود دارید بستگی دارد. باید بدانید که چه هدفی از بازاریابی برونگرا دارید؟ آیا می خواهید آگاهی از برند خود را افزایش داده یا صرفا می خواهید آمار بازدید سایت تان را افزایش دهید؟
  3. برند: در آخر باید به تصویر برندتان در ذهن عموم فکر کنید. حواس تان باشد که بازاریابی برونگرا به جلوه برندتان در ذهن مردم آسیب نرساند. پس باید به این توجه داشته باشید که با استفاده از این مدل بازاریابی چه تصویری در ذهن مخاطبان خود ایجاد می کنید.

استراتژی‌های بازاریابی برونگرا

برای بازاریابی اوتباند استراتژی های مختلفی می توان به کار گرفت، که هر کدام بستگی به هدف تبلیغاتی تان دارد. با ما همراه باشید تا در ادامه این استراتژی ها را مورد بررسی قرار دهیم.

ایمیل سرد

ایمیل سرد یکی از استراتژی های بازاریابی برونگراست که برای ارتباط با شخصی که هیچ شناختی قبلی راجع به انها نداشته اید، استفاده می گردد. در این مواقع فرد بدون ثبت نام در خبرنامه و یا بلاگ تان ایمیلی ناخواسته از طرف شما دریافت می کند. اگر از این استراتژی به خوبی استفاده گردد، می تواند راهی فوق العاده برای جذب و ارتباط با مشتریان جدید باشد. برای دریافت بهترین بازخورد، مخاطبان ایمیل را بر اساس پرسونا مخاطب خود تعیین کرده، سپس آنرا برای افرادی ارسال کنید که بیشترین احتمال برای تبدیل شدن به مشتریان شما را دارمد. در اینجا باید حواستان باشد در فرآیند ارسال ایمیل مزاحمتی برای مخاطبان ایجاد نشود. (خواندن مقاله “با روش ایمیل مارکتینگ آشنا شوید” راهنمایی های لازم در مورد این روش را به شما ارائه می دهد.)

تبلیغات چاپ شده

گسترش تکنولوژی و اینترنت، فرصتی فوق العاده برای تبلیغات کسب و کارها به وجود آورد، به طوری که دیگر روش های قدیمی مانند تبلیغات چاپ شده کمتر مورد توجه قرار گرفتند. با این حال اگر نشریات مورد نظر برای تبلیغات تان را به خوبی انتخاب کنید، این کار نیز می تواند مفید و موثر باشد.

نمایشگاه های تجاری

نمایشگاه های تجاری فرصتی فوق العاده برای کسب و کارها به وجود آورده تا در آنها به معرفی محصولات و خدمات خود بپردازند. در این نمایشگاه ها می توان خیلی راحت تر و هدفمندتر به مخاطبان جدید دست پیدا کرد و آنها را به برند خود جذب کرد. در واقع در یک نمایشگاه تجاری می توان در مدت زمان کم بازاریابی کسب و کار را برای افراد زیادی انجام داد. (این روش زیر مجموعه ایونت مارکتینگ می باشد و می توانید اطلاعات کامل آنرا در مقاله مربوط به آن بخوانید.)

تبلیغات رسانه های اجتماعی

بازاریابی در شبکه های اجتماعی همچون اینستاگرام، تلگرام، توییتر و تیک تاک یکی دیگر از استراتژی های بازاریابی برونگرا می باشد. این یک راه موثر برای دست یابی به مخاطبان هدف و تبدیل آنها به مشتری است. درواقع در بازاریابی درونگرا از فضای مجازی بیشتر به عنوان بستری برای تعامل با مشتریان استفاده می شود. در صورتی که در بازاریابی اوتباند استفاده از فضای مجازی بیشتر برای تبلیغ محصول و خدمات است.

تبلیغات بیلبوردی

اغلب تبلیغات بیلیوردی را روشی گران قیمت و از مد افتاده می دانند. درست است که توجهات مردم به نسبت بیلبوردها بسیار کم شده است؛ با این حال اگر به طور اصولی صورت گیرد، می تواند به نوبه خود تاثیر گذار و مفید باشد.

ابزارهای بازاریابی برونگرا

ابزارهایی که برای بازاریابی برونگرا مورد اسفاده قرار می گیرد، همان هایی هستند که از قدیم مورد توجه بودند. در ادامه چندتا از پرکاربردترین این ابزارها را معرفی کرده ایم:

ابزارهای بازاریابی برونگرا

مزایای بازاریابی برونگرا

درست است که بازاریابی اوتباند را روشی قدیمی می دانند و معتقدند روش های جدیید بهتر است. با این حال هنوز هم کسب و کارها به سراغ این روش می روند. این کار چه دلیلی می تواند داشته باشد، به جز اینکه بازاریابی برونگرا هنوز هم مزایایی دارد؟ با ما همراه باشید تا مزایای این روش را بررسی کنیم.

سخن آخر

هدف از نگارش این مقاله آشنا کردن شما با مفهوم بازاریابی برونگرا و مبانی مهم راجع به آن بود. این روش تبلیغاتی سنتی بوده و نقطه مقابل بازاریابی درونگرا قرار می گیرد. شایداوتباند مارکتینگ را روشی قدیمی و منسوخ بدانند؛ اما اگر همانطور که گفته شد، آنرا را هدفمند در پیش بگیرید می تواند در پیشبرد اهداف کسب و کار تان موثر واقع شود.

منبع: wordstream.com