نیچ مارکتینگ یک روش بازاریابی هدفمند است، که به جای اینکه تمرکز خود را بر روی کل بازار قرار دهد، به سراغ قسمت هایی از آن می رود که کمتر مورد توجه قرار می گیرند. اما چرا می گوییم این روش بازاریابی هدفمند است؟ در بیشتر مدل های بازاریابی توجه بیشتر بر روی قسمت عرضه است؛ یعنی بازاریابان با توجه به محصولاتی که برند عرضه می کند، یک سری کمپین های تبلیغاتی تدارک می بینند. اما در بازاریابی نیچ، بیشتر به آن طرف ماجرا یعنی تقاضا توجه می شود و بر اساس آن بازاریابی شکل می گیرد. در ادامه با نیچ مارکتینگ به طور کامل آشنا شده و مزایا و روش های به کارگیری آنرا بررسی می کنیم.

مفهوم نیچ مارکتینگ (Niche marketing) چیست؟

بازاریابی نیچ یا گوشه بازار، از یک استراتژی مشخص، یعنی ارائه محصولات و خدمات با بودجه و هزینه نسبتا کم به بخش مشخصی از بازار، پیروی می کند. در واقع در این نوع بازاریابی هدف این است، که نیازهای بخش مشخصی از جامعه که مشتریان بالقوه کسب و کار هستند، را هدف قرار داده و تولید شرکت را بر اساس آن توسعه ببخشید. این روش باعث شده تا علاوه بر کسب وفاداری مشتری، یک بازار ثابت و وفادار برای محصولات خود داشته باشید. بدین صورت که با نیچ مارکتینگ یک گوشه از بازار به طور تخصصی به شما اختصاص یافته و دیگر نگرانی چندانی بابت رقیبان هم نخواهید داشت.

گوشه دنج (نیچ) بازار کجاست؟

پیدا کردن نیچ یا گوشه بازار برای هر کسب و کاری مستلزم تحقیق است. این کار بسته به صنعتی که در آن فعالیت دارید می تواند سخت یا آسان باشد. برای مثال در یک شرکت تولیدی ماوس یا لوازم جانبی کامپیوتر، افراد دست چپ نیچ بازار هستند. در واقع از آنجایی که درصد غالب بازار را افراد راست دست تشکیل می دهند، بنابراین بیشتر شرکت های فعال در این زمینه تمرکز خود را بر روی تولید ماوس برای راست دست ها قرار داده اند. اما اگر شرکتی بخواهد گوشه بازار را به دست بگیرد، می تواند افراد دست چپ را هدف قرار داده و برای آنها تولید و بازاریابی کند.

افرادی که در گوشه بازار قرار دارند، اغلب کمتر به نیازهای شان توجه می شود. به همین دلیل اگر برند یا کسب و کاری آنها را اولویت قرار دهد، نسبت به آن وفادار می شوند. همانطور که می دانید وفادارسازی مشتریان یک تکنیک بسیار مهم در استراتژی های بازاریابی است، که اگر کسب و کاری در پیاده سازی آن موفق عمل کند، می تواند فروش خود را به خوبی افزایش دهد.

نیچ مارکتینگ

با نیچ مارکتینگ به چه اهدافی می رسید؟

از بازاریابی نیچ می توان به اهداف مختلفی دست پیدا کرد، که در ادامه چندتا از مهم ترین آنها را آورده ایم.

شناخت کامل از مشتریان

پیش نیاز موفقیت در هرکاری حتی نیچ مارکتینگ، شناخت مخاطب می باشد. در واقع بدون اینکه بدانید دقیقا با چه افراد و با چه ویژگی هایی سروکار دارید، چگونه می توانید نیازهای آنها را برطرف کنید؟ هرچند شناخت بازار می تواند کار بسیار زمان بری باشد، اما مطمئنا این به برگ برنده ی شما در بازاریابی نیچ تبدیل می شود. با شناخت کامل از مخاطبان تان می توانید، کسب و کار خود را در جهت تامین نیاز آنها و کسب سود از این طریق سوق دهید.

انتقال هدفمند پیام برند به مشتریان

در نیچ مارکتینگ بازار هدف خود را به خوبی می شناسید، بنابراین می توانید پیام برند خود را به طور هدفمند در غالب عبارات و عکس هایی که در استراتژی بازاریابی خود به کار می گیرید، منتقل کنید. در واقع با این روش می توانید با افراد به زبان خودشان صحبت کرده و ارتباط قوی تری با آنها بگیرید.

جلوگیری از اتلاف زمان و سرمایه

در بازاریابی نیچ، علاوه بر اینکه باید راجع به مشتریان خود تحقیق می کنید، باید ببینید بیشتر وقت خود را در چه رسانه های اجتماعی می گذارنند. این کار به شما کمک می کند تا استراتژی های دیجیتال مارکتینگ خود را هدفمند تر برنامه ریزی کرده و شانس دیده شدن تان را بالا ببرید. علاوه بر آن، از اتلاف وقت و سرمایه تان در پلتفرم هایی که مخاطبان تان در آن فعالیت ندارند، جلوگیری می کند.

تعداد رقبای کمتر

در نیچ مارکتینگ محصول یا خدماتی که ارائه می دهید، منحصر بفرد است و به طبع در این قسمت از بازار دست کمتر است. خلوت بودن بازار کاملا به نفع شماست، چراکه دیگر نیازی نیست برای رقابت دست به کارهایی بزنید که هزینه در بردارد. از طرفی تحقیق راجع به یکدیگر و سرک کشیدن در کار رقیبان تان نیز از لیست اقدامات مهم در بازاریابی حذف می شود.

ارتباط قوی تر با مشتریان

افرادی که در نیچ مارکتینگ باید با آنها در ارتباط باشید، محدود هستند و بهتر می توانید در جهت یک رابطه قوی و دوستانه با آنها برنامه ریزی و فعالیت کنید. برای مثال می توانید کمپین های ایمیل مارکتینگ برگذار کرده و برای مشتریان خود ایمیل های شخصی ارسال کنید. در این ایمیل ها مشکلاتی که برای آنها به وجود آمده را پیگیری کرده و برطرف کنید. با قوی تر شدن این رابطه، مشتریان تان نیز وفادارتر می شوند و آینده ی کاری تان تضمین می شود.

مزایای نیچ مارکتینگ

چگونه برای یک نیچ یا گوشه بازار، بازاریابی کنیم؟

بازاریابی گوشه ای، به شرکت ها این امکان را می دهد که در بازار گسترده و رقابتی، امروز یک گوشه از بازار را گرفته و در آن برای خود به کسب درآمد بپردازند. روش کار این بازاریابی تحقیق و کشف نیازهایی از کاربران است که به آن توجه نشده و برآورده کردن آن است. در ادامه انجام نیچ مارکتینگ را در سه قدم توضیح می دهیم:

  1. تحقیق کامل: در این مرحله باید تحقیق کنید، آیا بازاریابی برای این قسمت از بازار در کل امکان پذیر است یا خیر؟ آیا ارزش سرمایه گذاری دارد؟ بازار نیچ باید به اندازه ای گسترده باشد، که برای کسب و کار سود ایجاد کند.
  2. دانش صنعت: شرکت های که استراتژی نیچ مارکتینگ را دنبال می کند، باید به خوبی ویژگی های صنعت خود را درک کنند. برای افزودن دانش در این زمینه، شرکت در رویداد ها و خواندن مطالب و مقالات ارزشمند می تواند بسیار کمک کننده باشد.
  3. انتخاب بهترین روش: به کارگیری استراتژی های خاص فروش، مستلزم به کارگیری روش تبلیغاتی مناسب برای دسترسی به مشتریان است. در این مرحله شرکت باید به پرسونا مخاطبی که از نیچ مارکت خود تهیه کرده توجه کند. برای مثال برخی از مخاطبان به تبلیغات دیجیتالی واکنش خوبی می دهند و در مقابل برخی به تبلیغات سنتی دید بهتری دارند.

بازاریابی نیچ برای چه کسب و کارهایی مناسب است؟

در واقع محدودیتی برای نیچ مارکتینگ وجود ندارد و هر کسب و کاری می تواند این نوع بازاریابی را در استراتژی فروش خود قرار دهد، مگر اینکه بسیار گسترده بوده و طیف وسیعی محصولات داشته باشد. حتی با این وجود هم می تواند، با گروه بندی مشتریان بر اساس ویژگی های خاص شان، برای هر گروه به طور مجزا و گوشه ای بازاریابی انجام دهد.

مهم ترین نکته ای که هر کسب و کاری برای به کارگیری نیچ مارکتینگ باید به آن توجه داشته باشد، شناخت کافی از مشتریان است. معمولا کسب و کارهای کمی هستند، که بتوانند ادعا کنند همه افراد جامعه در گروه مشتریان آنها قرار می گیرد. بنابراین پیش از هرچیز باید به مشتریان تان توجه داشته و بر اساس آنها استراتژی های بازاریابی نیچ را به کار بگیرید.

نیچ مارکتینگ را از کجا شروع کنیم؟

در واقع برای اینکه بتوانید یک گوشه از بازار را برای خود کنید، یک سری مراحل مقدماتی را باید طی کنید، که در ادامه آورده ایم.

راه اندازی یک وب سایت: به حداقل چیزی که برای شروع نیچ مارکتینگ، نیاز دارید یک سایت است. نیازی نیست در همان ابتدای کار وسواس زیادی به خرج داده یا بیش از حد خرج کنید. استفاده از یک قالب آماده و طراحی سایت با سیستم مدیریت محتوای وردپرس، برای شروع کار کافی است.

تولید و نشر محتوا در آن: پس از اینکه یک سایت طراحی کردید، نوبت به تولید محتوا در آن می رسد. این کار را می توانید خود به عهده گرفته یا به افراد متخصص در این زمینه بسپارید. فقط باید حواستان باشد که محتوای تولیدی تان، به آنچه که کاربران از شما توقع دارند نزدیک باشد. در واقع محتوای بارگذاری شده در سایت، معمولا اولین چیزی است مخاطبان شما، با آن درگیر می شوند. بنابراین باید کاملا براساس مخاطبان تولید و بهینه شده باشد، تا بتواند ارتباط خوبی با آنها بسازد.

سئو و بهینه سازی سایت: اگر می خواهید سایت تان جایگاهی در نتایج گوگل داشته باشد، پس باید حتما آنرا بهینه کنید. این کار را هم، مانند تولید محتوا می توانید کسی سپرده یا خودتان انجام دهید.بهینه سازی را تا زمانی که به سایت تان نیاز دارید، باید انجام دهید. چراکه بدون تولید محتوا و سئو بخش بزرگی از مشتریان تان که از این طریق با شما در تعامل بودند را از دست خواهید داد.

سخن آخر

ممکن است با استفاده از نیچ مارکتینگ طیف وسیعی از بازار را از دست دهید، اما برای بازار هدف خود به یک برند معتبر تبدیل می شوید. در واقع از این طریق مشتریانی را به دست می آورید که بیش از همه به شما وفادارند و رقبا دیگر نمی توانند به راحتی شما را از دور خارج کنند.

منبع: sproutsocial